piątek, 11 października 2013

Dzień Drzewa i garść porad jak oszczędzać cenny papier...

Nie wiem czy wiecie, ale wczoraj, czyli 10 października obchodzony był Dzień Drzewa. Osobiście jestem jak najbardziej za ekologią i cieszą mnie różnego typu akcje mające na celu ochronę środowiska i Ziemi, która jest domem Nas wszystkich. W dzisiejszych czasach niestety wielu ludzi zapomina o dobrodziejstwach Natury i nie zwraca żadnej uwagi na otaczające ich środowisko. Uważam, że wszyscy powinni dbać o nie w możliwie najlepszy i najrozsądniejszy sposób tak, aby następne pokolenia nie musiały mieszkać na pustyni bez żadnej roślinności.Wszyscy doskonale wiedzą, że drzewa mają istotne znaczenie dla Naszego życia, ponieważ są głównym producentem tlenu niezbędnego Nam do życia. Poza tym pochłaniają one szkodliwy dwutlenek węgla więc oczyszczają atmosferę, którą My zanieczyszczamy. Jeśli wszystkie je wytniemy i ich zabraknie nasz gatunek będzie zagrożony. Wycinając drzewa przyczyniamy się także do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt. Myślicie, że to jest mało istotne? Otóż nie, ponieważ prawie 1500 roślin, które pochodzą z lasów tropikalnych jest źródłem substancji używanych do produkcji leków przeciwnowotworowych. Takich przykładów można wypisać mnóstwo, ale nie o tym dzisiaj mowa. Chciałam Wam tylko podkreślić wagę wycinania drzew, bo może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencje pozbywania się drzew są istotne i mają wpływ na naszą codzienność. Trochę pomarudziłam, ale uważam, że każda okazja jest dobra do 'ekologicznego uświadamiania' innych ;-)

A teraz mam dla Was kilka porad w jaki sposób można ograniczyć zużywanie papieru:
- Kupuj mniej gazet i zaprzyjaźnij się z wydaniami internetowymi - Każde wydanie popularnej gazety to nawet 4000 drzew. Ile gazet w Polsce wychodzi codziennie? A ile ich wychodzi na całym świecie? Gdy policzysz i pomnożysz, wyobraź sobie tyle drzew w jednym miejscu. I że następnego dnia już ich nie ma.
A tymczasem w Internecie znajdziesz nawet więcej niż w gazetach...
- Nie bierz ulotek na ulicach - Kolorowe ulotki rozdawane na ulicach to zmora nie tylko dla przechodniów ale i dla środowiska. W promieniu 100 metrów od rozdającego, ulotki walają się wszędzie. Po co brać ulotkę, jeśli wiesz, że jej nie potrzebujesz? I jeśli nawet nie chce Ci się szukać kosza na śmieci? W ten sposób przyczyniasz się do powstawania syfu na ulicach i do marnowania drzew, których zastraszająca ilość jest wycinana każdego dnia. Chcesz pomóc zarobić? Student może przecież znaleźć pracę gdzie indziej! Wystarczy pomyśleć.
- Nie drukuj bez potrzeby, drukuj dwustronnie, drukuj na odwrocie zużytych lub niepotrzebnych kartek -  Zanim wydrukujesz, zastanów się czy jest taka potrzeba. Sprawdź dwa razy czy w dokumencie nie ma błędów - nie będziesz musiał(a) drukować go drugi raz po poprawce. Oprócz papieru oszczędzisz tusz (toner) i prąd. Jeżeli drukujesz "na brudno" lub do własnego użytku, skorzystaj z niepotrzebnych Ci już kartek zadrukowanych uprzednio jednostronnie.
Starannie prowadź zeszyt i rób notatki z wykładów - Pisz mniejszymi literami, nie rób gigantycznych odstępów, zaczynaj pisać na początku i kończ na końcu kartki - nie w połowie. Możesz zawrzeć to samo na dwa lub trzy razy mniejszej powierzchni! Jeśli nie wykorzystasz zeszytu do końca, kontynuuj go w przyszłym roku albo pisz w nim od końca.
- Zbieraj gazety, notatki, ulotki - To nie zajmuje dużo miejsca. A gdy stosik będzie już Twojego wzrostu, idź go sprzedaj w skupie makulatury - sam się zdziwisz, ile za niego dostaniesz!
- Sprzedaj lub oddaj niepotrzebne książki - Podręczniki, które są nadal aktualne, lektury szkolne do których już nie wrócisz, lub stare bajki - wystaw na allegro, lub oddaj do biblioteki czy do domu dziecka. Tam będą one potrzebne, a instytucje zaoszczędzą pieniądze na kupnie nowych książek wyprodukowanych ze świeżo ściętych drzew! Czyli oszczędność będzie podwójna: pieniędzy i środowiska.
- Używaj elektronicznego papieru - To zupełnie nowe rozwiązanie technologiczne, urządzenia e-papierowe są fantastycznym sposobem na zaoszczędzenie NAPRAWDĘ dużej ilości papieru. Czyta się z tego jak z normalnego papieru, można na tym pisać, nanosić komentarze na dokumenty.
- Oszczędzanie i zapomniany skup makulatury - Po prostu jak już przeczytasz to co chciałeś nie wyrzucaj do kosza tylko oddaj na makulaturę przynajmniej zrobią z tego papier toaletowy. Co roku na wiosnę w wielu miastach organizowane są akcje "drzewo za makulaturę", jednak warto również pamiętać, że możemy oszczędzić wiele drzew oddając na skup makulatury stare papiery i gazety. Przy okazji będąc na skupie można kupić papier do drukarek czy do codziennego użytku. W ten sposób korzystamy na bieżąco niemal z tego samego materiału :)
Źródło:  http://www.milionporad.pl/porady/ekologia/70/Jak_oszczedzac_papier

Jak widzicie jest wiele sposobów na oszczędzanie papieru. Ja regularnie oddaję makulaturę do biblioteki w moim mieście, która kupuje za nią nowe książki. Mam też w domu kupkę niepotrzebnych kartek na których robię swoje zapiski lub drukuję na nich. Gazet też nie kupuję, bo we wszystkich jest to samo. Wolę już poczytać książkę, albo poszperać w necie w poszukiwaniu ciekawych artykułów. Co do e-booków to do tego nie jestem jeszcze przekonana, ponieważ uwielbiam zapach świeżych książek. Dla mnie książki mają duszę i nic tego nie zmieni. Ale oszczędzać papier i szanować drzewa naprawdę warto i każdy powinien wziąć to sobie do serca.Mam dla Was jeszcze taką ciekawostkę: wiecie, że Indianie Ameryki Północnej wierzą, że drzewa podtrzymują niebo? A zgodnie z ich legendą zagłada wszystkich drzew będzie oznaczała zagładę całej Ziemi.

P. S. Dzisiaj był post z innej beczki, ale drzewa łączą się z produkcją kosmetyków, a chyba nie chcemy, aby zaprzestano produkowania naszego uzależnienia? ;-)

Pozdrawiam Kasiaaa :-)

3 komentarze:

 1. Twój post zmotywował mnie do dbania o drzewa :)
  nie wymaga do zbyt wiele czasu a naprawdę może pomóc
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo ciekawe rady :)
  ja też staram się oszczędzać papier, nie wyrzucam kartek, które są do połowy zapisane, ta druga połowa zawsze się przydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aptekarz-proszę zwrócić uwagę na coraz większe , zupełnie bez potrzeby dla spełniania tej funkcji, opakowania dla leków

  OdpowiedzUsuń